Fordele og ulemper ved Facebook Boost

Af Sasa Kovacevic
Kategori: Facebook

Hvis du gerne vil have flere likes eller nå bredere ud med dit opslag på Facebook, er det en god ide, at du bruger Facebook Boost. Det fungerer dog ikke lige så godt, når du går efter konverteringer eller at få flere til at tilmelde sig dit nyhedsbrev. Her virker annoncering bedre.

Når du gerne vil nå bredere ud på Facebook, har du flere forskellige muligheder. Den ene er med annoncer, mens den er med et boost. Der trykker du på en boostknap, og betaler derefter for, at Facebook viser dit opslag til flere. Du betaler typisk for hver 1000 personer, det er blevet vist til (CPM).

Som med alle andre annonceformer er der fordele og ulemper ved at bruge funktionen. Vi kommer ind på de vigtigste her.

Fordele ved at bruge Facebook Boost

Den største fordel ved at bruge Facebook Boost frem for at sætte en annonce op er, at det er meget nemmere for dig at booste opslaget. I det tilfælde laver du et helt almindeligt opslag, hvor du så har mulighed at booste. Det tager altså ingen tid at sætte det i gang – i forhold til annoncerne, hvor du skal ind og definere en masse forskellige parametre.

Med boostet kan du nå ud til mange på kort tid. Det er langt fra alle, der synes godt om din side, som organisk får vist dit opslag i deres feed. Du skal regne med, at det er 10-16 %, der ser dit opslag organisk. Hvis du har skrevet et vigtigt opslag, kan det derfor være en god ide for dig, at du booster det, så du når ud til flere.

Du kan også bruge boost, hvis du gerne vil have flere til at synes godt om din Facebook-side. Det giver f.eks. mulighed for at nå ud til vennerne til dem, der synes godt om din side. Det er jo meget muligt, at de kan lide nogle af de samme emner som deres venner. Det kan give dig adgang til flere personer.

Ulemper ved Facebook Boost

En af de største ulemper ved Facebook Boost er, at du ikke har mulighed for at sætte et minimumsbeløb op for, hvor meget du vil bruge. Det kan du gøre, når du opretter en annonce, hvor du kan skrive, hvor meget du vil betale for, at der er en, der klikker på din annonce.

Når du bruger Facebook Boost, bliver det sværere for dig at målrette dit opslag til bestemte målgrupper. Du kan vælge, at det er dem, der synes godt om din side, der skal se det, at deres venner også skal kunne se boostet, eller du kan definere en målgruppe på forhånd. Med dine annoncer har du dog mulighed for i langt højere grad at styre, hvilke målgrupper du vil henvende dig til.

Facebook Boost er rigtig godt at bruge til at få flere likes eller sprede et budskab. Det kan dog bare ikke bruges til så meget andet. Hvis du gerne vil have konverteringer, der bliver til salg, at folk tilmelder sig dit nyhedsbrev eller lignende, skal du oprette en annonce og ikke bruge Boost-knappen.

Det skyldes, at der er kommet en række geniale former for Facebook-annoncer. For eksempel Lead-ads, der gør det muligt for folk at skrive sig op til dit nyhedsbrev – uden at de overhovedet forlader Facebook eller skal udfylde noget som helst. Det kan du ikke opnå med et boost af dit opslag.

4.5 12
Sasa Kovacevic er co-founder og partner hos Obsidian Digital. Min tilgang til forretning er pragmatisk, og der er altid fokus på områder, som giver mest bang-for-the-buck.

Sasa Kovacevic

Partner

+45 60 15 71 21sak@obsidian.dk

Vil du vide mere? Du er altid velkommen til at kontakte os for en uforpligtende snak.

Kontakt os Ring på 60 73 60 60, skriv på obsidian@obsidian.dk eller udfyld formularen forneden